cs
Vladimír Křivka a Ivo Obr
Vladimír Křivka a Ivo Obr
Ivo Obr, hlavní konstruktér
Ivo Obr, hlavní konstruktér

K vozítku samotnému :

  • datum startu : 20.listopadu 2011
  • datum přistání : 6.srpna 2012
  • proletěná vzdálenost: 560 milionů kilometrů
  • váha : 900kg (na Zemi)
  • délka : 2,7m
  • rychlost jízdy : 90m/hod.
  • cena : 3,2 miliardy USD

VZNIK PROJEKTU

Myšlenka vznikla mezi několika nadšenci v květnu 2022 na soutěži Microtela u reklamního banneru firmy KYOCERA AVX. Došlo i na téma kondenzátory pro CURIOSITY a možnost vytvoření funkčního modelu vozítka. Cíle však byly mnohem širší, kromě vytvoření reklamního modelu by mohlo jít i o výborný projekt do předmětu Robotika na II.stupni ZŠ A. Jiráska Lanškroun, ale i dalších základních a odborných středních školách. Již v roce 2023 se do stavby modelu formou kroužku zapojila přidala ZŠ Dobrovského, Lanškroun.

Díky 3D modelu** z webových stránek NASA vznikl projekt pro základní a střední školy, který má čtyři varianty, od nejsnadnějšího modelu bez elektroniky až po model ADVANCED.
O NÁS 

Lidé odedávna hleděli k obloze a hledali odpovědi na otázky co je vesmír, kde jsme se tu vzali, jaká byla naše minulost a jaká bude naše budoucnost, ale hlavně – je někde ve vesmíru život jako na naší Zemi?

Abychom uměli na tyto otázky odpovědět, potřebujeme získat informace, ze kterých můžeme sestavit obrázek našeho světa a na výše uvedené otázky odpovědět. Mars, čtvrtá planeta naší sluneční soustavy poutá naši zvědavost asi nejvíce. V dalekohledech se jeví jako načervenalá a ještě v minulém století lidé věřili, že na této planetě jsou marťani, tvorové podobní člověku. Mars je ale dosti daleko, a i nejlepší dalekohledy světa nepřinesli žádné odpovědi na otázku, zdali je na nebo byl na Marsu život.

První sondy vyslané k přistání na Marsu nebyly moc úspěšné, technicky je to velmi náročný úkol. Poučena z předchozích misí se rozhodla NASA* vyslat na Mars pojízdnou laboratoř pojmenovanou CURIOSITY (česky ZVĚDAVOST), která měla potvrdit názor, jestli byly na Marsu dříve podmínky pro vznik života. Sonda odstartovala 20.listopadu 2011 a po necelých 8 měsících (6.srpna 2012) úspěšně přistála na planetě Mars v Galeově kráteru.

Proč nás to tolik zajímá? Jednak je to jistě úžasné dobrodružství ale hlavně také to, že součástí elektroniky robotického vozítka je 630 tantalových kondenzátorů vyrobených firmou KYOCERA AVX z Lanškrouna! Curiosity jezdí po Marsu už více než 10 let i když plánovaná životnost vozítka byla určena na 23 měsíců. (datum psaní tohoto článku je 20.duben 2023)


Originální rover Curiosity, NASA
Originální rover Curiosity, NASA

ROK 2023

Na základní škole A. Jiráska Lanškroun a ZŠ Dobrovského vznikají další 2 plně funkční vozítka ADVANCED. Týmy nadšenců pod vedením Ing. Ivo Obra a Ing. Miroslava Klimoše staví další stroje. Už dnes se těšíme, co uvidíme na Microtele 2024! 

Napsali o nás

Rozhovor s Ivo Obrem na Lanškrounsku.cz

Byli jsme součástí Microtely 2023